Çorlu Meslek Yüksekokulu

Çorlu MYO nun Fark Yaratan Uygulamalarına Birincilik ÖdülüÜniversitemiz Çorlu Meslek Yüksekokulu ile Mercedes Benz Türk A.Ş.’nin, Tam Uygulamalı Eğitim Anlaşması, “Fark Yaratan Uygulamalar” kategorisinde birincilik ödülü aldı.

İnsan yönetimi konusunda Türkiye’nin ilk ve en önemli sivil toplum kuruluşu olan Türkiye Personel Yönetim Derneği (PERYÖN) tarafından verilen, “PERYÖN İnsan Yönetimi Ödüllerinin” sahipleri açıklandı. Ödüllerin “Fark Yaratan Uygulamalar” kategorisinde, Üniversitemiz Çorlu MYO ve Mercedes Benz Türk A.Ş. işbirliği ile gerçekleştirilen “Oto Boyacı Yetiştirme Modeli” projesi, 22 proje arasından seçilerek 2011 yılı birincilik ödülüne değer görüldü.

Konuya ilişkin bir değerlendirmede bulunan Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Osman Şimşek, mesleki eğitimde Üniversite-Sanayi işbirliğinin öneminin altını çizdi. “Oto Boyacı Yetiştirme Modeli” projesinde emeği geçenlere teşekkür eden Prof. Dr. Osman Şimşek, bu projeye verilen ödülün, ülke kalkınmasına hizmet eden verimli projeler üzerinde çalışmanın önemini bir kez daha ortaya koyduğunu belirtti.

Prof. Dr. Osman Şimşek, “Tüm tarafların kazançlı çıktığı bu anlaşma, diğer kurum ve kuruluşlara da örnek teşkil etmelidir. Ülkemizin uluslararası rekabet koşullarını geliştirmek amacıyla, eğitim kurumlarının, güncel üretim ve ürün teknolojisini tanıyıp takip edebilecek, kendini geliştirip her türlü değişime uyum sağlayabilecek şekilde donatılması gerekmektedir. Bu konuda gereken ivmenin yakalanabilmesi için de sanayi kuruluşları ile işbirliği olanaklarının yaygınlaştırılması gerekmektedir” diye konuştu.

2009 yılı mezunlarının tamamı Mercedes Benz’de


“Oto Boyacı Yetiştirme Modeli” projesi ile öğrenciler bir yıl boyunca anlaşmalı işletmede teorik ve uygulamalı eğitim almaktalar. İşyeri yöneticileri veya eğitimcileri tarafından öğrencilere verilen seminer, teorik ve uygulamalı dersler ve iş deneyimleri sayesinde meslek yüksekokulu öğrencileri sektörle buluşmakta ve sektörden deneyim ve pratik bilgiler almaktalar. Ayrıca öğrenciler içerisinden kalifiye olarak yetişmiş, istekli olan öğrencilere de iş imkânı sağlanmakta. Çorlu MYO’da bu projeye dâhil olan 2009 yılı mezunlarının tamamı, 2010 yılında mezun olanların da bir kısmı Mercedes Benz Türk A.Ş.’de iş imkanına kavuştu. Diğer mezunlar ise yine aynı sektörde çeşitli büyük işletmelerde iş imkanı buldular. Bu işbirliği halen devam etmektedir.